Wayfayrer camping food

Not the most exciting food in the world but pretty tasty all-in-all and dead easy to make. In fact you don’t even have to ‘make’ it if you don’t want to – you could eat it cold straight from the bag.
At £4 per course per person that doesn’t seem too bad on the surface but if there were three of you that would mean £12 per day for just one meal without pud. Multiply that by three for breakfast, lunch and tea and that’s… er… £36 per day. And if you were away for a week… you get the idea.

Read more