Ilumi – Nut, Gluten & Milk free packaged meals

Not made specifically for camping, but they work brilliantly as an alternative to a lot of other pre-packed food for people with food intolerances. The easy to open pouches can be boiled in water or poured into a saucepan. There’s curry, middle eastern, pub food, sauces, rice – something to whet every appetite and portion size is good.

Read more

Look What We Found – Tees Valley Meals

The pouches are £1.99 a piece (£2.49 for the casserole and £2.99 for the Beef in Black Velvet Ale) and have a shelf-life of a year. They’re pre-cooked in their pouches, so you can eat them without heating if you need to. Otherwise they pour neatly into a 1-litre pot for warming.

I’m a big fan of the ethos of LWWF’s pouches. I love the way that they source from ‘farmer friends’ and package in an interesting way. It helps a lot that each pouch is absolutely tasty and delicious and I find myself wanting every last drop of source.

Read more

Trek Bar – Protein Flapjacks

I have supplemented my lunch on a number of days for one of these Trek Bars and they’ve been filling and delicious. I’ve tried both the Cherry Crunch and the Oat Crunch varieties and both have kept me going until late afternoon with no problem. They provide a much more even energy than something like a Mars Bar with no perceptible sugar crash.

Read more

Crew Fuel – Instant Meals

One of my favourite parts, when I was a small child, of being dragged up fells by my mountain-guide Grandfather, was the energy burst from the Mars Bar sandwiches when we got to the summit. The benefit of giving your body something to easily turn into hiking energy was abundantly clear even to a precocious 8 year old. And that’s where Crew Fuel comes in…

Read more

Wayfayrer camping food

Not the most exciting food in the world but pretty tasty all-in-all and dead easy to make. In fact you don’t even have to ‘make’ it if you don’t want to – you could eat it cold straight from the bag.
At £4 per course per person that doesn’t seem too bad on the surface but if there were three of you that would mean £12 per day for just one meal without pud. Multiply that by three for breakfast, lunch and tea and that’s… er… £36 per day. And if you were away for a week… you get the idea.

Read more